Detoxikácia – očista tela

CHUDNUTIE – Detoxikácia – očista tela

CHUDNUTIE – Detoxikácia – očista tela. Ako ju vykonať.

CHUDNUTIE – Detoxikácia – očista tela.
Chudnutie a očistu organizmu môžeme považovať za rub a líce jednej mince. Keď chcete schudnúť, určite musíte okrem iného vykonať aj očistu svojho organizmu. Aj Vám potom chudnutie prinesie úspech nielen úbytkom prebytočných kíl, ale aj zlepšením Vášho zdravotného stavu. Detoxikácia. Toto slovo dnes už pozná stále viac ľudí. Označujeme ním očistenie organizmu zvnútra, teda odstraňovanie toxických látok z tela.

Detoxikácia môže byť:
– celková, teda očistenie tela zvnútra ako celku
– cielená, kedy sa snažíme previesť očistu konkrétneho orgánu či systému.

V dnešnej dobe, kedy je stále viac degenerativných a chronických chorôb, znovu začíname používať rôzne pitné, potné a iné očistné kúry, lebo sa zisťuje , že vyčistenie organizmu, teda detoxikácia, má veľmi priaznivý vplyv na zdravie a vitalitu. Detoxikáciu je možné prevádzať u každého človeka bez obmedzenia veku a pohlavia a nemá žiadne škodlivé účinky. Pri detoxikácii dochádza k uvoľňovaniu toxických látok z tela, k rozpúšťaniu rôznych ložísk a k uvoľňovaniu hlienov. Podmienkou dobrej detoxikácie je dobré vylučovanie odpadových látok a samozrejme správny pitný režim, aby sa uvoľnené toxické látky mohli čím skôr z tela vylúčiť. Preto je pred samotnou detoxikáciou dôležité zlepšiť činnosť vylučovacích systémov v tele.

Najjednoduchšie je robiť detoxikáciu pomocou byliniek či už v prírodnej alebo koncentrovanej forme. Je to veľmi starý a vyskúšaný spôsob a stále vo svete veľmi aktuálny.

Dôležité je, aby bola detoxikácia účinná a kompletná. Ak ste často unavený, vyčerpaný, Vaša strava obsahuje veľa vyprážaných a smažených jedál, pijete veľa sladkých nápojov alebo ste často chorý a užívate veľa liekov, sami si odpovedzte či Vaše telo potrebujete vyčistiť, teda detoxikovať.

Detoxikácia a výživa organizmu. Priemerný v civilizácii žijúci človek konzumuje neúmerne veľa tukov, väčšinu z nich v skrytej forme (mäso, mliečne výrobky, keksíky, čokolády), zvyšok ako čisté tuky (margarín, maslo, masť). Prevažuje príjem nasýtených mastných kyselín (masť, kravské maslo, mliečne výrobky) a trans-foriem mastných kyselín (stužené rastlinné tuky, margaríny, obsiahnuté vo väčšine keksov, čokolád, pekárenských výrobkov a instantných polievok), ktoré majú za následok vznik mnohých civilizačných ochorení vrátane obezity, kardiovaskulárnych a nádorových ochorení. Mnoho ľudí netuší, že práve nasýtené mastné kyseliny a trans-formy mastných kyselín vedú v dominantnej miere k zvýšeniu tzv. zlého cholesterolu (LDL, low density lipids), ktorý sa z nich syntetizuje v pečeni. Esenciálne nenasýtené mastné kyseliny (tiež známe ako vitamín F), ktoré si telo nevie vyrobiť, obsiahnuté v rastlinných olejoch, semenách, rybách a orechoch, v našej výžive často chýbajú. Patria sem dôležité 6-omega kyseliny (kyselina linolová) a 3-omega kyseliny (kyselina linolénová). Tieto nenasýtené mastné kyseliny znižujú zlý cholesterol (LDL), avšak iba vtedy, ak sú vo výžive v správnom pomere, ktorý je približne 1,5 : 1 v prospech 6-omega kyselín. Typická výživa dnešnej civilizácie má však tento pomer asi 10 až 30 : 1. Je to dôsledok nadmernej konzumácie vyprážaných a fritovaných jedál vo fast-foodoch, ktoré sa pripravujú za použitia lacných rafinovaných kokosových, kukuričných, sójových alebo palmových olejov. Olejom s najideálnejším pomerom 6-omega a 3-omega je za studena lisovaný ľanový olej. Je tiež možné použiť drvený ľan a sezam (pretože dôležité kyseliny sú v strede jadierka), orechy, hroznové semiačka alebo sóju.

Mäso, ktoré denne konzumujeme, obsahuje zvyšky antibiotík, ktoré narúšajú imunitný systém a podieľajú sa na zvyšovaní rezistencie baktérií na antiinfekčnú liečbu, a hormónov, ktorými sú chované zvieratá prikrmované. Trávenie produktov z mäsa je pre človeka zaťažujúce, pretože prebieha hnilobným spôsobom, na ktorý naša tráviaca sústava nie je prispôsobená. Hnijúce zvyšky mäsa sa ukladajú v záhyboch hrubého čreva a toxíny z nich môžu dlhodobo prenikať do organizmu. Výrazne sa zvyšuje riziko rakoviny hrubého čreva a prispievajú k tomu aj tzv. pyrolyzáty bielkovín, vznikajúce pri pečení, smažení alebo fritovaní mäsa. K tomu sa pridružujú toxické látky z umelých hnojív, syntetické konzervačné, chuťové a emulgačné látky, opäť predstavujúce záťaž pre organizmus.

Človek má k dispozícii systém pre detoxikáciu, ktorý predstavuje súhra činnosti čreva, pečene, obličiek a lymfatických ciev a uzlín. Pri dlhodobom zaťažovaní čreva nevyváženou potravou sa záťaž prenesie na pečeň, a následne aj na obličky. Ľudský detoxikačný systém je tak preťažený, že aj malá nerovnováha v organizme vedie k množstvu ochorení, okrem vnútorných orgánov trpí pokožka, vlasy, kĺby a rozvíja sa množstvo chronických ochorení.
Spolu človek potrebuje denne vyše 90 životne dôležitých látok, zahŕňajúcich bielkoviny, minerály, vitamíny, aminokyseliny a mastné kyseliny. Nadbytok toxických látok, nedostatok esenciálnych prvkov v potrave a časté prekyslenie organizmu (následkom neuvážene vysokej konzumácie bieleho cukru, bielej múky, mäsa a mlieka a absolútnemu nedostatku zeleniny) vedie k záťaži čreva, pečene a obličiek, k vyplavovaniu vápnika z kostí, nedostatku kĺbovej výživy, premnoženiu kvasiniek, vzniku infekčných ložísk a tým k bolestiam a predčasnému opotrebovaniu kĺbov, zníženiu imunity, ekzémom, vyrážkam, nerovnováhe metabolizmu a mnohým ďalším komplikáciám.

Čo možno úpravou výživy dosiahnuť:

* zlepšenie imunity, redukcia počtu prechladnutí a bežných infekcií
* prečistenie čreva od nežiadúcich látok, úpravu trávenia a normalizáciu črevnej flóry
* zvýšenie vstrebávania vitamínov, minerálov a ďalších dôležitých látok z potravy
* zlepšenie zraku
* zlepšenie stavu pokožky, nechtov a vlasov
* úľavu pri reumatických bolestiach
* zmiernenie bolestí hlavy, pocitu únavy, nervozity a podráždenosti
* dlhší vek v porovnaní so súčasným štatistickým priemerom
* výraznú redukciu zdravotných problémov v starobe
* vymiznutie príznakov prekyslenia, medzi ktoré patrí pálenie záhy, grganie, návrat potravy zo žalúdka, pocit plnosti aj po malom jedle, nafukovanie a zrýchlený pulz
* prevenciu zvýšeného krvného tlaku, infarktu myokardu, mozgovej mŕtvice, osteoporózy, zápalov kĺbov, žlčníkových a obličkových kameňov a cukrovky 2. typu
* zlepšenie priebehu mnohých ochorení

Črevá sú nesmierne dôležitý orgán, o ktorý sa treba patrične starať.  Kto si myslí, že ide o obyčajné odpadové potrubie, veľmi sa mýli! Ide o „záhradu života a smrti“. Ak je potrava v dvanástorníku vďaka starostlivej práci enzýmov rozložená na ľahko zužitkovateľné častice, prechádza do čriev, z ktorých sa do organizmu uvoľňujú stavebné látky. Rýchlosť vstrebávania a využiteľnosť závisí od kvality povrchu čriev. Samotné črevo je dlhé asi 7 metrov, ale jeho plocha sa zväčšuje rôznymi ryhami a záhybmi. Navyše, jeho povrch tvoria tisícky miniatúrnych členitých výstupkov, ktoré sa nazývajú klky. Okolo tejto dokonalej črevnej výstelky prechádza potrava, ktorú spracovali enzýmy. Viac než 2 500 rôznych druhov enzýmov sa podieľa na prechode stavebných látok z čreva do krvného obehu. Našu „črevnú záhradku“ osídľujú rôzne typy pre nás prospešných mikroorganizmov, ktoré sa starajú o rovnováhu v orgáne. Častou konzumáciou priveľmi sladkých jedál sa môžu v črevách premnožiť rôzne druhy plesní a kvasiniek. Strava začína kvasiť, zahnívať, a črevo sa potom stáva spomínaným odpadovým potrubím. Ak opakujeme chyby vo výžive, zdevastujeme si črevá natoľko, že prestávajú plniť svoju funkciu. Výsledkom potom môže byť aj rakovina.

Detoxikácia – móda alebo nevyhnutnosť?
Dennodenne sa nám do tela dostávajú toxické látky, ktoré príjmame v potrave, vdychujeme ich alebo prenikajú cez kožu. Okrem toho, toxíny vznikajú aj pri bežných metabolických funkciách organizmu. Hoci sme vybavený imunitným systémom a mechanizmami, ktoré pomáhajú vylučovať škodlivé látky z tela von, z času na čas musíme nášmu organizmu pomôcť aj sami. V opačnom prípade sa odpad hromadí najskôr v črevách, a potom krvou sa roznáša do celého tela, kde postihuje srdce, cievy, pečeň a ľadviny. Odpadové látky sa usadzujú všade, vrátane chrupaviek kĺbov, lymfatického systému a pokožky. Prejavy intoxikácie organizmu sa môžu prejaviť celkovou únavou, bolesťami hlavy, alergiami a napokon aj rôznymi závažnými ochoreniami…

Prostriedky čistenia organizmu
Pravidelná detoxikácia – t.j. čistenie organizmu, je v podmienkach nášho života nutnosťou. Nejde pritom o žiadnu novinku. Prakticky všetky náboženstva odporúčajú v určitých obdobiach roka pôst. Najvhodnejšími obdobiami na očistnú kúru sú jeseň, ktorá prekypuje množstvom ovocia a zeleniny, a jar, kedy treba telu uľahčiť po „zimných hriechoch“ a zregenerovať ho. Táto stáročiami overená tradícia môže byť prevenciou vzniku rôznych ochorení a môže byť inštinktívnou pomocnou liečbou niektorých ochorení. Efekt týchto tradičných postupov je teda rovnaký ako účinky toho, čomu dnes hovoríme detoxikácia.

Pôst
Najtvrdším spôsobom očistnej kúry je pôst, pri ktorom sa úplne obmedzí príjem tuhej stravy. Pri najprísnejšom pôste sa prijíma len voda, pri miernejšom bylinné čaje o ovocné šťavy. Prechod na pôst by mal byť postupný, po predchádzajúcej detoxikačnej diéte a abstinencii od alkoholu, kofeínu a nikotínu. Samotný pôst by nemal trvať viac ako 3 dni. Predĺžiť ho možno len ak už máte skúsenosti a po porade s odborníkom. Počas tejto doby sa telo intenzívne zbavuje všetkých jedov. Prechodne sa zvyknú dostaviť nepríjemné pocity – bolesti hlavy, podráždenosť, slabosť, únava, precitlivenosť na zvuky, zhoršenie spánku a pod. Táto reverzná reakcia je známkou rýchlej a kvalitnej regenerácie. Po niekoľkých dňoch však odoznie a prichádza celkové osvieženie mysle, prísun novej energie, zlepšenie stavu kože, odstránenie zažívacích, alergických alebo iných problémov. Potrebný je však vždy dostatočný príjem tekutín a základných živín, ktoré sú potrebné pre organizmus. Opätovný prechod na tuhú stravu by mal byť postupný. Jedlo je potrebné dôkladne rozžuť a premiešať so slinami, sortiment jedál sa odporúča rozširovať len postupne.

Detoxikácia
Detoxikačná diéta nemusí byť prísnym pôstom. Podstatné je obmedziť príjem živín, ktoré majú na organizmus zaťažujúci vplyv (napr. vnútornosti, červené mäso, tuky, vyprážané jedlá, rafinovaný cukor) a alergizujúce potraviny (napr. mlieko, vajíčka). Pri detoxikácii je potrebné zachovať logickú postupnosť. V prvom rade je nutné zabezpečiť organizmu dostatočný prísun vlákniny (ovocie, zelenina, strukoviny, obiloviny,….), dodržať optimálny pitný režim (0,3 – 0,4 l na 10 kg telesnej váhy) a následne potom doplniť špecializované vlákninové a bakteriálne prípravky na očistu a správnu funkciu tenkého a hrubého čreva, aby sa takpovediac uvoľnil „odpadový kanál“. Až potom je vhodné pristúpiť k očiste ďalších orgánov, ako sú pečeň, ľadviny, kĺby a pod. Počas trvania detoxikačnej diéty je vhodné používať ako pochutiny olivový olej a jablčný ocot.. Podporné účinky na čistenie organizmu má aj petržlen, cesnak, rebarbora, morské riasy a vinič.

Vhodné nápoje pri detoxikácii
– filtrovaná alebo odstáta voda z vodovodu
– prírodné vody s nízkym obsahom minerálov
– ovocné a zeleninové šťavy riedené vodou.
– bylinné čaje: silybum mariánske, praslička, rumanček, mäta, žihľava, púpava, echinacea, lopúch, breza a iné.

Výživové doplnky pri detoxikácii:
– Nedostatok vlákniny v našej potrave pomôžu doplniť viaczložkové rozpustné vlákniny vo vhodných prípravkoch zabezpečujúcich optimálny odvod záťažových a toxických látok prostredníctvom stolice.
– Antioxidanty (vitamín A, E, C, selén, atď.) posilňujú imunitu a regeneráciu. Dôležitý je aj B-komplex (najmä B3), vápnik, horčík a zinok.
– Významnú úlohu pri detoxikácii zohráva optimalizovaná črevná mikroflóra. Pre jej správne fungovanie sú nevyhnutné baktérie mliečneho kvasenia, ktoré nájdeme napríklad v kyslej kapuste.

Podporné prostriedky pri detoxikácii
Vynikajúcimi podpornými prostriedkami na zrýchlenie krvného obehu a detoxikáciu tela sú fyzická aktivita, sauna, masáže, teplé kúpele a teplá sprcha. Pri klasickej alebo infračervenej saune sa v pote okrem vody a soli vylúčia aj ťažké kovy a tuk. Masáže, podvodné masáže a škótske streky na premasírovanie svalstva celého tela napomáhajú uvoľňovaniu a odplavovaniu toxínov, ktoré sú uložené vo svaloch. Vodné masáže stimulujú vylučovanie endorfínov v našom mozgu a počas detoxikácie nám zlepšia náladu.

Duševná očista
Neoddeliteľnou súčasťou detoxikácie alebo pôstu je aj duševná očista. Často sa stáva, že práve zlý psychický stav má na svedomí oslabenie imunity a nerovnováhu vo fungovaní organizmu. Duchovné jedy ako: negatívne myšlienky, nenávisť hnev a strach, sú niekedy oveľa nebezpečnejšie ako toxíny na materiálnej úrovni. Preto sa ich treba naučiť zbaviť, napríklad za pomoci jogy alebo nejakej meditačnej techniky. Navyše, oddych, relaxácia a eliminácia stresov výrazne uľahčí a spríjemní priebeh detoxikačnej diéty.

Rady a odporúčania:
– koreňovú zeleninu je vhodné krátko tepelne spracovať
– listovú zeleninu a vňať používajte za surova po opláchnutí prevarenou vodou,
– množstvo zeleniny musí pri detoxikácii dva až trikrát prevyšovať iné druhy jedla
– očistu krvi podporuje zmes štiav z cvikle, mrkvy a čiernej reďkovky
– vyčistiť lymfu dokážete požitím grepovej alebo citrónovej šťavy zriedenej s vodou na lačno.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *