Vplyv hladu a psychiky na CHUDNUTIE

Vplyv hladu a psychiky na CHUDNUTIE

Chudnutie – vplyv hladu, stravovania a psychiky človeka.

Chudnutie – vplyv hladu, stravovania a psychiky človeka. Nedarí sa Vám schudnúť? Zostavili ste si plán na Vaše chudnutie a odstránenie nadváhy a nedarí sa Vám ho splniť? Prečo práve Vy máte neustále na niečo chuť? V odbornej literatúre sa tento stav nazýva psychickými príčinami hladu. Určite poznáte ten stav, keď aj na vás príde slabá chvíľka a podľahnete napríklad vynikajúcej chuti koláčov. Tento stav je málokedy spojený s pocitom hladu, ale skôr je to spôsobené beznádejou, že to aj tak nemá zmysel a že sa vám schudnúť nepodarí. Keď sa najete získate dobrú náladu a s ňou aj odvahu do ďalšieho boja s nadváhou. Avšak medzi tým zase priberiete, pretože pri jednom jedle nezostanete. Tento váš problém nie je vo fyzických príčinách hladu, ale skôr v príčinách psychických. Kde sa vzali? Získali sme ich výchovou a životnými skúsenosťami, ktoré zostali bez správnej korektúry. Každú inokedy, inde a inak. Preto sa každá inak prejavuje, keď tie príčiny zaháňame, keď sa uchyľujeme k utišujúcim prostriedkom – k jedlu, alkoholu, tabletkám.
Ako sa tieto príčiny dajú odhaliť? Niekedy na to stačí človek sám, keď veľa premýšľa o tom, čo to asi bolo a kedy to asi prišlo, že sa takto chová a koná. Každý by si mal niekedy na seba nájsť čas a vybavovať si zo svojho života situácie, ktoré mu pripadali nevhodné. Nebýva to tak ťažké, pretože chvíle v ktorých nám nebolo ľahko, si obvykle pamätáme i z veľmi ranného detstva.
Mnohoí z vás, aby nemuseli riešiť hlavné príčiny svojich neriešiteľných situácií, si vytvárajú akési imaginárne problémy, na ktorých riešenie zbytočne plytvajú svojimi silami, vôľou, časom a často aj zdravím. Každý z vás by mal kriticky posúdiť, či obezita je naozaj ten hlavný problém u vás. Pretože tak ako tak nebýva obezita problémom jediným. Často je výsledkom veľa iných príčin, ktoré musíme hľadať, rozpoznávať a odstraňovať, pokiaľ chceme so svojou obezitou raz a navždy skoncovať.

 

Spoznáte či vás trápi emočné jedenie?

Vysoké pracovné nasadenie, problémy a stres, či už okolo domácnosti alebo vo vzťahu vás môžu dostať do neuveriteľného kolotoča únavy, smútku a hladu. Áno, spočiatku si to neuvedomíte, časom sa to ale prejaví na vašej hmotnosti. Všimli ste si, že keď prežívate náročnejšie obdobie, priberáte viac? Možno to bude preto, že po jedle siahate nielen vo chvíľach, keď ste skutočne hladný. Poznáte to, čaká vás dokončenie náročnej práce a máte pred sebou dlhé popoludnie. Preto si hneď pri obede kúpite niečo sladké, ako sa hovorí „na nervy“. O dve hodiny už máte keksík zjedený a opäť by ste si niečo dali. Váš žalúdok sa nebráni, a mozog pritakáva. Logicky si to zdôvodníte tým, že potrebujete do náročnej práce veľa energie.

 

Zbodnete čo vidíte?
Prídete večer unavený z práce, chcete si oddýchnuť, trochu sa zabaviť pri dobrom filme a už siahate po niečom na zahryznutie po večeri? Alebo ste sa nezhodli s partnerom pri výmene názorov a hneď vám napadá myšlienka na to čo by ste si dali? Áno, v psychicky vypätých chvíľach siaha mnoho žien a mužov po jedle. Považujú ho za upokojujúci prostriedok a potešenie. Problém je na svete a v tichosti číha. Už po veľmi krátkom čase sa veľmi nepekne podpíše na vašej postave a možno aj zdravotnom stave.

 

Je to skutočne hlad?
Kedykoľvek siahnete po jedle, položte si najprv niekoľko otázok. Tou prvou a najdôležitejšou je, či sa chystáte pustiť do jedla, ktoré ste si vopred naplánovali. Najlepšie je začať deň s tým, že presne viete, čo budete jesť. Ak si vopred zostavíte premyslený a vyvážený stravovací plán, nebude dôvod, aby ste do neho neplánovane vsúvali rôzne kalorické maškrty, len preto že ste nervózny, alebo sa nudíte.

 

Aký je malý a veľký hlad?
Pred každým jedlom si položte otázku, či ste skutočne hladný. Rozlišovať stupne hladu a jeho pôvod je veľmi dôležité. Iste viete, že hlad po dni strávenom v lese pohybom na čerstvom vzduchu je iný, ako hlad po štyroch hodinách v kancelárii za počítačom. Hlad vždy označte stupňom od jedna po desať, pričom pri najnižšom stupni je hlad najmenší. Ak ste jedli pred hodinou či dvoma, váš hlad by mal byť bez problémov zvládnuteľný.

 

Problémy riešte, nezajedajte ich
Jesť, aby ste sa zbavili stresu nie je rozumné. So stresom treba bojovať inak. Jedlo ho neodstráni. Emočný hlad sa snažte zahnať šálkou čaju, káve sa vyhnite, nepôsobí upokojujúco. Hľadajte problém, ktorý stojí za vašim hladom a snažte sa ho presne pomenovať. Zoči-voči budete môcť hľadať prostriedky na jeho vyriešenie. Možno postačí deň dovolenky, nová záľuba či pravidelné cvičenie, ktoré vám dodá chýbajúcu energiu. Ak sú to problémy vo vzťahu, začnite ich riešiť. Donekonečna sa im vyhýbať aj tak nemôžete.

 

Niekoľko rád pre duševnú rovnováhu

Myslime pozitívne
Pozitívne zmýšľajúci ľudia sa nepozastavujú nad neúspechom, ale berú ho ako súčasť bytia. Vedia o svojich prednostiach a keď sa im náhodou niečo nepodarí, tak sa snažia ísť so vzpriamenou hlavou ďalej. Prehru neberú ako zlyhanie, ale považujú ju za niečo, z čoho sa možno poučiť. Naopak, ľudia s negatívnym prístupom k životu si berú všetko až príliš k srdcu. Nad bežnými neúspechmi sa nedokážu povzniesť, ani pousmiať. Nevedia oceniť „šťastie v nešťastí“ a postaviť sa zo zeme s úsmevom na tvári, keď spadnú, vďaka čomu im aj tie pekné chvíle v živote unikajú. Pozitívne myslieť znamená cítiť sa lepšie a tešiť sa z toho, čo máme (a nie smútiť nad tým, čo by sme mohli mať)!
Usmievajme sa na život častejšie
Úsmev je ako vírus, šíri sa kozmickou rýchlosťou, len s tým rozdielom, že nikomu neškodí, práve naopak. Priťahuje ľudí a robí nás ešte príťažlivejšími. Pomáha odbúravať stres, potláča agresiu ako aj vnútorný nepokoj. Zabraňuje tvorbe stresových hormónov akými sú adrenalín a kortizol, naproti tomu podporuje tvorbu hormónov šťastia – endorfínov, ktoré potrebujeme k tomu, aby sme sa cítili fajn. Úsmev pomáha aktivovať imunitný systém a odborníci ho vrelo odporúčajú ako prevenciu voči nežiaducim chorobám.

Prvá pomoc pri stratenom úsmeve – šport!
Keď myslíme pozitívne, na svet sa akosi automaticky usmievame častejšie. Našu dobrú náladu majú na svedomí pozitívne hormóny. Ich produkcia v organizme je však závislá na niekoľkých faktoroch. Jedným z nich je aj pravidelný pohyb, vďaka ktorému sa v našom organizme tvoria hormóny šťastia. Zlú náladu preto môžeme odohnať pri akomkoľvek športe, ktorý nám robí radosť. Pri aktívnom pohybe vybijeme doslova a do písmena zlú energiu!
Pod slnkom s dobrou náladou
Jar je vďačným ročným obdobím, kedy sa pustiť do boja so zlou náladou. Čaro slnka a sila svetla taktiež vo veľkej miere prispievajú k tvorbe hormónov šťastia. Čím viac ich v našej krvi cirkuluje, tým sme veselší a cítime sa viac v pohode. Skúste sa preto čo najčastejšie zdržovať na čerstvom vzduchu a snažte sa natankovať nové sily a úsmev práve z jarného slniečka.

Cesta k duševnej rovnováhe nie je až taká zložitá, ako sa na prvý pohľad zdá, ale ani jednoduchá. No každopádne sa oplatí ju podniknúť! Pri menších nezdaroch sa hlavne nevzdávajte a bojujte ďalej!

Nočné útoky na chladničku. Za nočnými útokmi na chladničku nemusí vždy stáť len hlad. Tiež sa vám občas prihodí, že sa jednoducho neovládnete a aj napriek neskorej večernej hodine hodujete so všetkým, čo vám chladnička ponúkne? Prirodzene, poriadne sa najesť na noc nie je práve to najzdravšie, čo by ste mohli urobiť. Azda každému sa už stalo, že počas dňa nemal možnosť najesť sa poriadne a večer potom vedie prvá cesta v byte priamo k trpezlivo čakajúcej chladničke plnej lákavých dobrôt. Kedy vás to chytí? Scenár je úplne klasický. Padne ôsma hodina večer a vy začínate pociťovať hlad. Možno budete pol hodinku odolávať, nakoniec však predsa len skončíte pri malom šunkovom sendviči, alebo inej lahôdke – bohužiaľ, práve večer má telo najvyššiu tendenciu ukladať tuk, takže večerné a nočne jedenie je najrýchlejšou cestou k priberaniu.
Kde je „pes zakopaný“? Hľadajte dôvody, prečo potrebujete večer jesť. Ak vás lekár uistil, že po fyzickej stránke ste na tom v poriadku, problém bude niekde v hlave, alebo ako sa hovorí „na duši“. Okrem emocionálnych problémov je často na vine celkový chaos v dennom režime. Jednou z hlavných príčin, prečo sa večer vrháme na chladničku je jednoducho to, že sme cez deň jedli málo. Platí to nielen pri redukčnej diéte. Ak celý deň nič nejete, vaše telo je pod stresom, metabolizmus šetrí energiu a z každého kúska jedla, ktoré prijmete vyťaží čo najviac. Pozor, takto sa môžete veľmi rýchlo dostať do začarovaného kolotoča denného hladovania a večerného „jedenia“. Keď sa večer poriadne najete, ráno vaše telo nemá chuť, a vy počas dňa opäť hladujete. Na večer vám dochádza energia, a tak opäť prijmete viac, než je potrebné.

Problém v duši
Hľadať v jedle upokojenie, odmenu, či ním zaháňať nudu je veľmi nebezpečné. V pozadí stojí pravdepodobne problém, s ktorým si neviete rady. Tieto návyky mávame už od detstva. Len si spomeňte ako ste dostali lízanku po bolestivej injekcii, či cukrík pri rozbitom kolene. Jedlo si spájame v hlave s utešením, a ak nás niečo trápi, siahame po „utešovadle“, ktoré je vždy po ruke. Bohužiaľ, tu pomôže opäť len jediné – a to nájsť príčinu problému. Skúste zmeniť denný režim, priority, alebo svoj životný postoj. Chvíľkové potešenie z večerného jedla sa ani zďaleka nevyrovná nepríjemnému pocitu nafúknutého brucha, či chvíľam, keď zistíte, že ste opäť poskočili o jednu konfekčnú veľkosť vyššie.

 

Kde sa berie závislosť na jedle?

Považujete jedlo za tú najdôležitejšiu vec na svete? Snažíte sa na neho nemyslieť, ale napriek tomu vás neustále máta v mysli? Áno, psychológovia tvrdia, že závislosť môže vzniknúť prakticky na čomkoľvek, a jedlo nie je žiadna výnimka. Je ľahko dostupné a prenasleduje nás doslova na každom kroku. Podľa psychológov sa závislosť na jedle prejavuje skoro rovnakými symptómami ako závislosť na tabaku, či alkohole. Fyzicky človek nemusí trpieť pri abstinenčných príznakoch natoľko ako pri drogovej závislosti, psychicky však trpí rovnako. Prirodzene, pri takto nevyrovnanej výžive sú určité orgány výrazne postihnuté a telo nedostáva dostatok pestrých živín.

Nie je jedlo ako jedlo
Prirodzene, závislosť na jedle má viacero podôb. Niekto totiž nemôže žiť bez sladkostí, iný je závislý „len“ na čokoláde. A ďalší si musí každý deň dať niečo mäsové, inak ani nemá pocit, že niečo jedol. Podobnou závislosťou je však aj pitie rozličných nápojov, či už sú to bublinkové malinovky, alebo káva. Závislosť na jedle má svoje korene nielen v psychike, svoju významnú úlohu zohrávajú aj biologické faktory. Tendencie k určitému druhu jedla, či potravín, prejavujeme už v detstve.

Odvyknúť sa dá
Prvým krokom je pripustiť si vôbec, že takáto závislosť u človeka existuje a treba s ňou bojovať, pretože tento stav nie je normálny. Tento prvý krok je pri závislostiach mimoriadne ťažký. Nasleduje odvykacia liečba pod vedením odborníkov, pričom dobrou správou je, že aj keď liečba trvá pomerne dlho, pacient sa od „svojej“ potraviny dokáže časom oslobodiť natoľko, že na rozdiel od alkoholikov, môže neskôr aj svoju návykovú potravinu v malých dávkach konzumovať.

Ktoré potraviny sú rizikové?
Okrem kofeínových nápojov sú to hlavne potraviny s vysokým obsahom sacharidov, napríklad sladkosti či cestoviny, ktoré svojím zložením stimulujú mozog a spôsobujú príjemné pocity. Avšak rovnako môžete mať závislosť na olivách, syre, alebo mliečnych výrobkoch.
Zradná je nielen psychika. V ústach človeka sa totiž vyskytuje huba, ktorá vyvoláva napríklad zvýšenú chuť na sladké. Túžbu po istom druhu potravín môže spôsobovať aj nedostatočný príjem vitamínov a minerálov, pričom človek sa obmedzovaním v strave dostane do začarovaného kolotoča.

Stále hladujete? Už týždne vyčerpávate telo nízko kalorickou diétou? Káva na raňajky, mrkva na desiatu a vďaka šalátu na obed prežívate extázu? V skutočnosti vaše telo trpí nedostatkom živín, ktoré potrebuje na normálnu prevádzku a večer mu zasadíte ďalší úder. Dotankujete šťavu! Riešte to! Udržiavajte žalúdok vo forme počas celého dňa a zabudnite na večerné „flámovanie“. Jedlo si rozdeľte na menšie porcie na celý deň. Nezabudnite sledovať číselné hodnoty prijatých kalórií. Vyskúšajte tri–štyri kúsky tuniaka vo vlastnej šťave, pol šálky fazule, nakrájaný vaječný bielok a nasekané mandle. Chce to kvalitu. Večera musí zasýtiť, ale byť aj ľahko stráviteľná. Vysoký podiel vlákniny zvládne oboje. Jedlo si môžete vychutnať bez obáv z porušenia vášho kalorického rozpočtu.

Notorická maškrtníčka.

Hoci je vaša večera vyvážená, už niekoľko minút po nej pocítite neovládnuteľnú chuť na sladké? Začínate dvomi koláčikmi, no večerný útok na chladničku sa obvykle končí 1400 kalóriami. Riešte to! Počas dvoch týždňov si zapisujte, čo všetko ste zjedla. Zaznačte si aj presný čas, kedy zvyknete jesť a ako sa v danom momente cítite. Čo vás donútilo siahnuť po hrozienkovej tyčinke? Po večeri si pripravte jedlo na ďalší deň. Umyte špenát, očistite cibuľu. Kontaktom s jedlom na maškrtenie zabudnete.

Zdravé tuky.

Potrebujete ich! Ak ste hladná už dvadsať minút po večeri, znamená to, že vaše telo trpí nedostatkom proteínov alebo tuku. Počas dňa si na večerné maškrtenie odložte rezervu v podobe 200 kalórií. Maškrtu rozdeľte na dve alebo viac častí, a keď to na vás príde, budete sa musieť uspokojiť aj s kúskom. No nikdy nezjedzte viac ako ste mali v pláne.

Večierky a ochutnávanie.

Točia sa vaše večere len okolo práce a spoločenských aktivít? Nikdy predtým ste nepoužili svoj sporák, no možno len raz, aj to na sušenie topánok? Vašou diagnózou je nekontrolovateľné ochutnávanie. Riešte to! Nikdy nečakajte celý deň, kým príde vaša večerná hodina a vy sa vrhnete k švédskym stolom. Zoberte si niečo malé zo sebou do práce. Polievka alebo celozrnné cestoviny vás elegantne zasýtia. Typické kokteilové pohostenie? Namiesto jedného vysoko kalorického pokušiteľa, uspokojte svoju zvedavosť menšími, ale za to zdravšími kúskami. Alkoholické nápoje predstavujú prázdne kalórie. Tekutiny nie sú rovnocenné plnohodnotnému a výživnému jedlu. K vášmu sviatočnému „looku“ si nechajte barmanom namiešať kokteil z minerálky, brusnicového džúsu a plátkom limetky.

Nápoje sú základom.

Nemýľte si hlad so smädom. Radšej sa dva krát napite, než sa raz najete. Prvé pocity hladu najľahšie prekonáte pohárom vody, alebo čaju. Ak vás netrápi hlad, ale rôzne chute, dajte si svoj obľúbený čaj s príchuťou, alebo riedenú ovocnú šťavu.

Vedeli ste, že ak budete jesť pomalšie, budete skôr sýta? V skutočnosti totiž trvá až dvadsať minút, kým žalúdok do mozgu oznámi, že je plný. A to je dosť dlhá doba na to, aby vás hlad presvedčil, že musíte vyjesť celú špajzu.

Beriete chudnutie vážne?
Možno ani nie. Nepovzdychli ste si v poslednej dobe, že sotva niečo zjete, hneď priberiete? Overte si to jednoduchým spôsobom. Možno sa vám zdá, že jete málo, ale jedlá sú kalorické viac než treba. Veďte si denník a poznačte si každé jedlo a nápoj. Už po dvoch či troch dňoch uvidíte, či skutočne jete tak málo, ako ste sa nazdávali. Pri chudnutí pomáha aj veľa kvalitného spánku a klasická hudba. Pri nej totiž jete pomalšie, a tak vo chvíli, keď žalúdok do mozgu oznámi, že je sýty, budete mať v sebe aj o polovicu porcie menej.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *